רק אתמול הוא היה עטוף כולו בסביבה חמימהתומכת, מזינה ומאפשרת, והיום הוא כבר בחוץ. צרכיו אינם נענים עוד במהירות המחשבה בלבד, הוא אינו עטוף יותר בחמימות האוחזת בכל גופו העדין ומאפשרת לו לנוע בקלות, בידיעה שהוא תמיד מוגן

החיים מחוץ לרחם אינם פשוטים לתינוקות הרכים שאך נולדו, ואחד השינויים הגדולים הוא העדר המגע התמידי שהיה ברחם.
על חשיבות המגע דובר רבות, אנו לא יכולים להתקיים ללא מגע. במחקר שנערך לפני שנים רבות, הצליחו החוקרים להראות שהמגע לתינוקות/ילדים (ובינינו, כנראה גם למבוגרים…) חשוב מהצורך במזון.

אז מה יש שם במגע הפיזי/רגשי שאנו זקוקים לו כל כך? עבור התינוק הרך, המגע הוא אמצעי התקשורת העיקרי עם המטפל הראשוני שלו. החום של האם/האב המועבר במגע בוטח ואוהב, מכיל ומאפשר, שללא מילים נותן לתינוק להבין שהוא בטוח.

המגע מאפשר לתינוק לפרוק את המתחים המצטברים בגופו, מתחים שבתחילת הדרך הוא אינו מסוגל לפרוק עקב תנועתו המוגבלת. מתחים שנמצאים בגופו עוד מחווית הלידה, ומתחים הנוצרים מהתסכול הנקרה בדרכו, כשצרכיו אינם נענים בזמן.

המגע בכל חלקי גופו של התינוק מלמד אותו מהם גבולות הגוף שלו. פתאום הוא חש ש "יש שם משהו שאני לא רואה אבל מרגיש אותו" – וזה אם במקרה תהיתם, הגב שלו, או הראש, או כפות הרגליים.
דרך העיסוי העמוק והנעים אנו מחדירים לגוף תינוקנו מסרים של תחושות ותנועות שהוא עוד עתיד לעשות בהם שימוש: יכולתו של הגוף לנוע במרחב, היכולת לדעת היכן נמצא כל איבר ואיבר מבלי לראות אותם (כמו הנחת אצבע על האף בעיניים עצומות), כל אלה נבנים לאט לאט והעיסוי מסייע בבנייתם.

אז…  אחרי שקיבלתי עיסוי ואני מרגיש בטוח ושליו, ומרגיש שההורים שלי קשובים לי ולצרכיי, אני מצליח לישון טוב יותר בלילה. המערכת החיסונית שלי חזקה ועמידה יותר, כאבי הבטן שמקשים עליי (ומדירים שינה מהוריי) מקבלים מענה בזמן אמת, והכאב הולך ופוחת. אני גם לומד שיש סדר יום וממתין בכל יום לרגע בו אקבל עיסוי

ואם כבר מגע, מה עם כפות הרגליים?
בכפות הרגליים מיוצגים כל אברי הגוף ודרך הלחיצות נוכל להקל במצבים שונים, לפחות עד שנגיע לרופא… הטיפול הרפלקסולוגי בילדים הוא נפלא ממש, הוא מהיר ופותר בעיות במהירות שלא תמיד מתאפיינת במבוגרים, ש"סחבו" את הבעיה לאורך זמן. הקלות שבה ניתן לסייע לתינוקות וילדים מדהימה הורים ומטפלים כאחד.

תוכלו בקלות רבה לסייע לילדכם הרך במצבים של כאבי בטן/גזים, דלקות אוזניים (ללא שימוש באנטיביוטיקה) כאבי גרון ושיעול, בעיות במערכת הנשימה (כגון: שיעול וברונכיטיס) ועוד… וחשוב מכל, מתן פתרון למחלות עוד בטרם הופעתן, ע"י חיזוק המערכת החיסונית. וזה באמצעות טיפול יומיומי, שאינו עולה על 10 דק' – מומלץ ממש לפני השינה.

אז כל שנותר כעת הוא ללמוד וליישם את הדברים,
ושכולנו נהיה בריאים.

.